İstanbul'a dair ne varsa!

KURTARILAN KEDİNİN DURUMU İYİ

İBB çalışanı tarafından hayata döndürülen yavru kedinin İBB Tepeören Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’nde tedavisi devam ediyor.

İstanbul’un Anadolu yakasında dün kuvvetli sağanak yağış etkili olmuş; aşırı yağıştan etkilenen yavru bir kedi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’nda çalışan Metin Keskin isimli personelin dikkati sayesinde hayata tutunmuştu. Suni teneffüs ve kalp masajıyla nefes alması sağlanan 4 aylık yavru kedi götürüldüğü İBB Tepeören Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’nde tedavisi devam ediyor.

“SUNİ TENEFFÜS VE MASAJDAN SONRA İLK MİYAVLAMA SESİNİ DUYUNCA AĞLAMAMAK İÇİN KENDİMİ ZOR TUTTUM”

Yavru kediyi hayata döndürdükten sonra İBB Tepeören Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’ndeki Veteriner Hekimlere yetiştirmek için büyük çaba sarf eden Metin Keskin; “Dünkü yoğun yağış sonrası yolları açmaya, trafik akışını sağlamaya çalışıyorduk. Tam bu esnada kediyi baygın vaziyette buldum. Hemen baş aşağı çevirip yuttuğu suyu tahliye ettim. İBB’nin bize verdiği ilkyardım eğitimleri sayesinde ilk aklıma bu geldi. Suni teneffüs ve masajdan sonra ilk miyavlama sesini duyunca ağlamamak için kendimi zor tuttum. Her vicdanlı ve merhametli insanın yapması gereken şeyi yaptım. Bu kedi artık İstanbul’un kedisi. Kedinin ismini İstanbul halkı koysun. Eğer Veteriner Hizmetleri Müdürlüğümüz uygun bulursa Yol Bakım Müdürlüğü olarak biz sahiplenmek isteriz. Ya da kedinin iyiliği için en iyi yer neresi ise onlar sahiplensin. Benim bir mesajım var herkese; hayvanlara zulmetmeyelim, eziyet etmeyelim. Bu hayvanlar bize emanet” açıklamalarında bulundu.

“SAĞLIK DURUMU GAYET İYİ”

Veteriner Hekim ve Tepeören Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi Başhekim Yardımcısı Mevlüt Maytalman ise yavru kedinin sağlık durumunun iyi olduğunu ve 24 saatlik bir müşahede altında kalacağını belirtti. Yavru kedinin tedavisinin devam ettiğini söyleyen Maytalman; “4 aylık yavru kedimiz, dün (12 Haziran 2019 -Çarşamba) saat 16.00 sularında getirildi. Su yuttuğu için Hipotermi’ye girmişti. Su içinde uzun süre kaldığı için kuvöze aldık ve vücut ısısını yükselttik, muayeneleri, kan tahlilleri yapıldı, vitaminleri verildi. Sağlık durumu gayet iyi. Tedavisi devam edecek, 24 saatlik bir müşahede süresi var.” dedi.

Yavru kediyi sahiplenmek isteyen vatandaşlar yarından itibaren İBB – Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü’ne müracaat edebilecek. Sahiplenecek kişi ve ailenin uygunluğuna Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri karar verecek.

İBB BİR GÜNDE 514 CAN DOSTUMUZA HİZMET VERDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gümüşdere, Cebeci, Tepeören, Kısırkaya ve Fatih/HATÜ’deki Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Hayvan Tedavi ünitelerinde, bugün (13 Haziran 2019), saat 17.00 itibariyle toplam;

203 Muayene
203 Tedavi
28 Aşı
52 Mikroçip ile Kayıt Altına Alma
28 Kısırlaştırma çalışması yapılarak 514 işlem ile Can Dostlarımıza hizmet verilmiştir.